Artykuły Wspólnoty

Start Platformy Działania Laudato Si’

Posted 7 June 2021

Kardynał Peter Turkson (zdjęcie: Mazur/catholicnews.org.uk)

Kardynał Peter Turkson, prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, ogłosił uruchomienie Platformy Działania Laudato Si’.

Platforma Działania Laudato Si’ jest inicjatywą Watykanu mającą na celu umocnienie Kościoła powszechnego w dążeniu do osiągnięcia całkowitego zrównoważonego rozwoju w duchu ekologii integralnej. W momencie, gdy ludzkość mierzy się z kryzysem ekologicznym, Platforma Działania Laudato Si’ oferuje nową drogę ku przyszłości, jednocząc katolików i wszystkich ludzi dobrej woli w podróży ku bardziej sprawiedliwej i zrównoważonej przyszłości.

Platforma Działania Laudato Si’ opiera się na fundamencie tworzonym przez organizacje partnerskie. Tworząc wspólną przestrzeń do działania, dostarcza nowego impulsu do pilnego i ambitnego stawiania czoła kryzysowi ekologicznemu.

Dzisiejsze ogłoszenie zbiega się z zakończeniem Tygodnia Laudato Si’ i specjalnego Roku Jubileuszowego Laudato Si’.

O. Joshtrom Kureethadam, koordynator sektora ekologii w Dykasterii, towarzyszył kardynałowi Turksonowi podczas oficjalnego ogłoszenia.

“Platforma Działania Laudato Si’ przekuwa marzenie papieża Franciszka o powstaniu masowego, oddolnego ruchu działającego w trosce o nasz wspólny dom w konkretne inicjatywy. Platforma reprezentuje również chęć uczenia się od wspólnot, które przewodniczą działaniom w duchu Laudato Si’ na całym świecie i chęć wspierania ich pracy. We wszystkich siedmiu sektorach, które są wspierane przez ten program, można znaleźć naprawdę inspirujące przykłady przywództwa. Mamy nadzieję, że platforma zapewni wspólną przestrzeń dla wszystkich, byśmy mogli się zjednoczyć i razem wzrastać.” – powiedział o. Kureethadam.

“Sieć partnerów, którzy wraz z Dykasterią wspólkierują tym dziełem jest naprawdę wyjątkowa. To właśnie ich wielkodusznemu przewodnictwu i mądrości zawdzięczamy siłę programu, który dotychczas udało nam się opracować. To do tych lokalnych liderów się zwracamy i czerpiemy od nich wiedzę i doświadczenie, które są kluczowe dla służby Kościołowi powszechnemu. “ – dodał o. Kureethadam.

“Platforma Działania Laudato Si’ proponuje drogę rozwoju w momencie, gdy po zakończeniu  specjalnego Roku Jubileuszowego Laudato Si’ wchodzimy w kolejne etapy naszej podróży. Zapraszamy wszystkich do przyłączenia się do nas, abyśmy razem mogli budować lepszą przyszłość. Wspólne wędrowanie! To jest właśnie wspólnota Kościoła synodalnego, do tworzenia której zaprasza nas papież Franciszek. Staje się to możliwe gdy troszczymy się o nasz wspólny dom i o siebie nawzajem.” – podsumował o. Kureethadam.