Artykuły Wspólnoty

Seva Kendra dociera z pomocą do tysięcy ludzi

Posted 7 June 2021

Po cyklonie Aila (zdjęcia: Oxfam International)

W maju 2009 roku cyklon Aila wyrządził ogromne szkody w Indiach i Bangladeszu, powodując śmierć 339 osób i pozbawiając domów milion ludzi. Rosnąca siła i wydłużenie czasu trwania niektórych burz tropikalnych zostały powiązane ze zmianami klimatycznymi, ponieważ cieplejsze wody oceanu są źródłem większej energii dla burz, które przez nie przechodzą.

Po uderzeniu cyklonu Aila, Seva Kendra podjęła działania.

Seva Kendra Calcutta jest oficjalnym centrum pomocy społecznej Archidiecezji Kalkuty. O. Franklin Menezes, dyrektor Seva Kendra, jest partnerem Platformy Działania Laudato Si’. Działania Seva Kendra są inspiracją dla wielu osób w regionie i poza nim.

Szkolenie o oświetleniu solarnym (zdjęcie: Gaganjit Singh/UN Women)

Czyste, wydajne oświetlenie

Seva Kendra opracowała pakiety oświetlenia solarnego, które mają na celu poprawę życia lokalnych mieszkańców, łącząc proste lampy słoneczne z kompleksowymi szkoleniami i edukacją.

W dekanacie Midnapore, na terenach zamieszkałych przez plemiona, inicjatywa Seva Kendra dotycząca oświetlenia stała się bardzo istotnym projektem. W ramach programu przeszkolono 506 techników solarnych, z których większość stanowią niepiśmienne kobiety z plemion. Program szkolenia zawodowego w zakresie energii słonecznej daje tym kobietom ważne źródło dochodu i możliwości. Do tej pory organizacja założyła 40 ośrodków szkolenia i produkcji energii słonecznej w 40 odległych wioskach, stworzyła 8 punktów sprzedaży, w których pracują głównie wyszkoleni technicy, i sprzedała ponad 30 000 lampionów solarnych.

Opierając się na swojej pracy w dekanacie Midnapore, Seva Kendra przeprowadziła ponad 20 warsztatów szkoleniowych w diecezjach Bengalu Zachodniego, a nawet w Mjanmie i Tajlandii, dając rzeczywistą nadzieję osobom spoza granic archidiecezji.

Oświetlenie słoneczne nie jest jedynym programem oświetleniowym Seva Kendra. Organizacja nadzoruje również przejście z żarówek żarnikowych na żarówki LED w domach znajdujących się na zubożałych obszarach plemiennych. Żarówki LED pozwalają zaoszczędzić na kosztach energii, a montaż przez osoby miejscowe obniża koszty zakupu i tworzy źródło lokalnego zatrudnienia. Wiele instytucji w Archidiecezji Kalkuty również przestawiło się na żarówki LED, wspierając w ten sposób dobre miejsca pracy przy jednoczesnej oszczędności energii.

Szkolenie z oświetlenia solarnego (zdjęcie: Abbie Trayler-Smith)

Fundamenty godności

Poza projektami związanymi z oświetleniem, Seva Kendra stworzyła systemy, które umożliwiają ludziom żyć godnie dzięki dostępowi do podstawowych usług.

W ponad 100 instytucjach organizacja zainstalowała dachowe systemy energii słonecznej, a w ponad 50 instytucjach – solarne systemy podgrzewania wody. Na odległej wyspie Satjelia, organizacja zainstalowała panele słoneczne i mały wiatrak, które zaopatrują cztery gospodarstwa domowe w energię elektryczną w dzień i w nocy. 100-kilowatowa bateria słoneczna zasila główne biuro organizacji.

Mieszkańcy wsi w dekanacie Midnapore mogą łatwiej oddychać i spędzają mniej czasu na zbieraniu drewna i liści dzięki korzystaniu z ulepszonych pieców oferowanych przez Seva Kendra.

Osobom bez dostępu do czystej wody, Seva Kendra zaproponowała filtry do wody z “bio-piasku”, które są tanie i łatwe w utrzymaniu. Szkolenia dotyczące tych filtrów zostały przeprowadzone w dystrykcie North 24 Parganas, gdzie w wodzie występuje wysoki poziom arsenu.

Ponadto, Seva Kendra promuje lokalnie zarządzane systemy rolnicze, by zapewnić mieszkańcom zdrową żywność, często pochodzącą z upraw ekologicznych. Jej programy pomogły lokalnym mieszkańcom założyć ogrody warzywne, chronić tradycyjne nasiona i nauczyć się technik zrównoważonego rolnictwa. Programy edukacyjne dotyczące rolnictwa objęły 3 rządowe domy dla nieletnich i 22 schroniska.

Być może największym osiągnięciem Seva Kendra jest to, że dzięki rolnictwu ekologicznemu 1000 kobiet miało szansę się usamodzielnić. Zapewniono im nie tylko niezbędne informacje i szkolenia, ale także nasiona i sadzonki, które pozwoliły im poradzić sobie się ze stratami, jakie poniosły po przejściu cyklonu Amphan w 2020 roku.

Dyrektor o. Franklin Menzes z uczniami (zdjęcie: Seva Kendra)

Praca Seva Kendra jest świadectwem o potędze nadziei w obliczu przytłaczających przeciwności. Partnerzy Platformy Działania Laudato Si’ jednoczą się, by budować lepszą przyszłość. Zapraszamy do rozważenia kolejnych kroków Waszej podróży na stronie Platformy Działania Laudato Si’.