O Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka
O Dykasterii
Platforma Działania Laudato Si’ jest inicjatywą Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, która została ustanowiona w formie “Motu proprio” przez papieża Franciszka w roku 2016.
Dykasteria angażuje się w dialog z członkami Kościoła, organizacjami międzynarodowymi i społeczeństwem obywatelskim, wychodząc naprzeciw wierzącym i niewierzącym. Do proponowanych przez Dykasterię inicjatyw należą działania, projekty oraz okazje do studiowania i refleksji poświęcone lepszemu objaśnieniu idei Laudato Sì. Propozycje Dykasterii mają służyć również następującym aspektom: środowisku i ekologii, pomagając szerzyć kulturę szacunku dla planety i człowieka, prawu do ziemi, rozwojowi rolnictwa, prawidłowemu zarządzaniu energią, wodą i źródłami podziemnymi, działalności górniczej i wydobywczej oraz prawom ludów rdzennym.
“Kościół, w całym swoim istnieniu i działaniu, jest powołany do promowania integralnego rozwoju człowieka w świetle Ewangelii.”
List Apostolski Papieża Franciszka
Prefekt
Kardynał Michael Czerny, S.J. przyjął święcenia kapłańskie w Towarzystwie Jezusowym w Kanadzie w 1973 r., a w 1978 r. obronił doktorat na Uniwersytecie w Chicago.
Pełnił funkcję dyrektora w założonym przez siebie Jezuickim Centrum ds. Wiary i Sprawiedliwości Społecznej. Był prorektorem Central American University w San Salvador i dyrektorem tamtejszego Instytutu ds. Praw Człowieka. Założył African Jesuit AIDS Network, pracował w Sekretariacie ds. Sprawiedliwości społecznej przy Kurii Generalnej Jezuitów w Rzymie oraz był doradcą kardynała Petera Turksona i sekretarzem Sekcji Migrantów i Uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
W 2019 r. został mianowany kardynałem diakonem i opiekunem kościoła San Michele Arcangelo w Rzymie. W kwietniu 2022 r. Ojciec Święty mianował go prefektem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka.
Sekretarz
Siostra Alessandra Smerilli, F.M.A. wstąpiła do Zgromadzenia Córek Maryi Wspomożycielki w 1997 roku. Posiada dwa doktoraty: z zakresu ekonomii politycznej i ekonomii.
Jest profesorem nadzwyczajnym ekonomii politycznej i statystyki na Papieskim Wydziale Nauk Pedagogicznych “Auxilium”, gdzie pełni funkcję członka zarządu. Wykłada również na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim i na Uniwersytecie Mediolan-Bicocca.
Pełni funkcję sekretarza Tygodni Społecznych Katolików Włoskich, jest członkiem Komisji Etycznej konsorcjum CHARIS oraz członkiem-założycielem Szkoły Ekonomii Obywatelskiej. Została odznaczona Orderem Gwiazdy Włoch.
W 2020 r. siostra Smerilli została koordynatorką ekonomicznej grupy zadaniowej watykańskiej komisji ds. COVID-19. W marcu 2021 r. papież Franciszek mianował ją podsekretarzem ds. wiary i rozwoju w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. W sierpniu 2021 r. została pierwszą kobietą pełniącą funkcję tymczasowego sekretarza tej dykasterii. Była wówczas najwyżej postawioną kobietą w kurii. W kwietniu 2022 roku została sekretarzem Dykasterii.
Sekretarz pomocniczy
Fabio Baggio, CS jest członkiem Misjonarze Świętego Karola Boromeusza (skalabrynianów). Posiada licencjat z historii Kościoła uzyskany na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie.
Wykładał na uniwersytetach w Argentynie, na Filipinach i we Włoszech. Kierował Centrum Migracji Scalabrini na Filipinach i był dyrektorem Międzynarodowego Instytutu Migracji Scalabrini w Rzymie.
W styczniu 2017 r. został mianowany współsekretarzem Sekcji ds. Migrantów i Uchodźców w Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. W kwietniu 2022 r. Ojciec Święty mianował go podsekretarzem Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, odpowiedzialnym za Sekcję Migrantów i Uchodźców oraz Projekty Specjalne.
“Pragnę wyrazić uznanie, dodać otuchy i podziękować wszystkim, którzy angażują się na rzecz ochrony naszego wspólnego domu.” (LS 13)